A Panasonic Corp. 2012. november 6-án tartotta a Képes Öko Napló Nemzetközi Verseny (Eco Picture Diary Global Contest) díjátadó ünnepségét az UNESCO világörökségi listáján szereplő, kiotói Nijo kastélyban, Japánban. Az eseményen díjat vehetett át Horváth Csenge is.

A Panasonic 2011. június 3-án írt alá stratégiai partnerségi megállapodást az UNESCO Világörökség Központtal, amelyben vállalta a fenntartható fejlődést célzó törekvések támogatását a világörökségi helyszínek védelmén és a jövő nemzedékek környezettudatos nevelésén keresztül. Az ünnepségen egy magyar kisdiák is elismerésben részesült: a 9 éves Horváth Csenge, az aszódi Csengey Gusztáv általános iskola diákja egyéniben indult és megnyerte kategóriájának versenyét. A Képes Öko Napló Nemzetközi Verseny díjátadója egybe esett a Világörökségi Egyezmény létrejöttének 40-ik évfordulójával.
A Képes Öko Napló Nemzetközi Verseny egy olyan program, amely világszerte lehetőséget kínál a gyermekeknek arra, hogy jobban megismerjék a környezetünk védelme érdekében kifejtett nemzetközi erőfeszítéseket. A résztvevők naplófeljegyzések formájában maguk is rögzítik a környezetvédelem szempontjából hasznos cselekedeteiket. Az idei Képes Öko Napló Nemzetközi Versenyen 51 országból és régióból körülbelül 300 000 kisdiák vett részt. A kiotói díjátadóra 33 országból jöttek el a versenyben legjobban teljesítő gyerekek. Minden résztvevő beszámolt arról, mit tett saját országában a környezetvédelem érdekében. Sok magas rangú tisztségviselő is megtisztelte jelenlétével az eseményt, többek között Kiotó polgármestere, Daisaku Kadokawa, az UNESCO főigazgatója, Irina Bokova, valamint az UNESCO Művészek a Békéért mozgalmának jószolgálati nagykövete, a világhírű szopránénekes Sarah Brightman.

November 7-én, az ünnepség másnapján, a gyerekek meglátogatták a kiotói Ryogaoka Általános Iskolát, ahol megismerkedtek a japán résztvevőkkel. A gyerekek számára nagy élmény volt a találkozás egy másik kultúra kisiskolásaival. A látogatás alatt a gyermekek közösen készítettek fából és papírból legyezőket, amely „uchiwa” néven egy tradicionális japán kézműves foglalkozás. Az UNESCO Világörökség Öko-oktatási Program keretében délután a gyerekek felkeresték a Kiyomizu Templomot, egy másik UNESCO világörökségi helyszínt Japán ókori fővárosában. Az UNESCO és a világörökségi helyszínek gondozóinak együttműködésével megvalósuló program célja az, hogy a diákok interaktív programok résztvevőiként ismerkedjenek meg a világörökségi helyszínek védelme érdekében kifejtett munkával. A programhoz a tavalyi indulás óta már tíz ország mintegy 4000 kisdiákja csatlakozott. A Kiyomizu templomban tett látogatás közben a gyerekek egy nem mindennapi villanykörte cserének is részesei lehettek. Mindegyik kisdiák lecserélt egyet a templom villanyizzói közül LED égőre és közben megtanulta, hogyan járulnak hozzá az energiatakarékos LED égők a környezetvédelemhez.
A Panasonic célul tűzte ki, hogy 2018-ra, a cég századik születésnapjára, az elektronikai ipar első számú „zöld” innovátora lesz. A Panasonic tevékenysége során összeegyezteti egymással az üzleti növekedés és a környezetvédelem szempontjait. Tervei között szerepel, hogy világszerte kétmillió gyermeket von be környezetvédelmi oktatási programjába, amelyben a 2009-es indulás óta már több mint egymillió gyermek vett részt. A Panasonic elkötelezett az UNESCO-val közösen végzett munka mellett, amely világszerte a környezetvédelem fontosságára tanítja gyerekeket.
Forrás: IP/Panasonic